<
>

The ESPN Esports Bracket: Who's your favorite esports pro?

Although Daigo "The Beast" Umehara has already qualified for the 2016 Capcom Cup, he is still a force to be reckoned with at the Canada Cup. Provided by Stephanie Lindgren/Dreamhack.

Go to: Format | Round of 4 | Round of 8 | Round of 16 | Round of 32 | Round of 64

Brackets are all the rage right now, being it the month of March and all. With the NCAA basketball tournaments upon us, we thought it was time to build an esports bracket to answer a very important question:

Who is the community's favorite esports pro?

This could mean the best player, this could mean your favorite personality, it could mean some combination of both. Regardless, we'll let the people decide who they think are the "best" esports pros, one by one, until we declare a champion.

Format

  • Voting will start Tuesday, March 14. Specific dates for each region are listed below with the matchups.

  • Voting will be held on our Twitter page until we reach a final four.

  • Voting will last for 24 hours per match.

  • Once we reach the final four competitors, we will move voting to ESPN.com/esports.

  • Follow us on Twitter and be sure to use the hashtag #ESPNEsports64 to keep up with the first rounds of the tournament.


Round of 4 - voting runs Thursday, March 30 - Saturday, April 1

Runeterra champion vs. Inferno champion

No. 14 FormaL (COD) vs. No. 7 Arteezy (Dota 2)

Aiur champion vs. Yoshi's Story champion

No. 9 Daigo (SFV) vs. vs. No. 14 Lethul (Halo)


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 8 voting runs March 25-26

Division final: No. 5 MaNg0 (Melee) vs. No. 14 FormaL (COD) - FormaL moves on

Inferno division: Lower left bracket

Round of 8 voting runs March 25-26

Division final: No. 1 FalleN (CS:GO) vs. No. 7 Arteezy (Dota 2) - Arteezy moves on

Aiur division: Upper right bracket

Round of 8 voting runs March 26-27

Division final: No. 2 Sneaky (LoL) vs. No. 9 Daigo (SFV)- Daigo moves on

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 8 voting runs March 26-27

Division final: No. 1 Armada (Melee) vs. No. 14 Lethul (Halo) - Lethul moves on


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 16 voting runs March 23-24

Inferno division: Lower left bracket

Round of 16 voting runs March 23-24

Aiur division: Upper right bracket

Round of 16 voting runs March 24-25

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 16 voting runs March 24-25


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 32 voting complete

Inferno division: Lower left bracket

Round of 32 voting complete

Aiur division: Upper right bracket

Round of 32 voting complete

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 32 voting complete


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Soren "Bjergsen" Bjerg (League of Legends) vs. No. 16 Rafael Salles "rafifa13" Leite Fortes (FIFA) - Moving on: Bjergsen

  • No. 8 Peter "dupreeh" Rothmann (Counter-Strike: Global Offensive) vs. No. 9 Oleksandr "s1mple" Kostylev (CS:GO) - Moving on: s1mple

  • No. 5 Joseph "MaNg0" Marquez (Super Smash Bros. Melee) vs. No. 12 Jimmy "DeMoN" Ho (Dota 2) - Moving on: MaNg0

  • No. 4 Jian "Uzi" Zi-Hao (LoL) vs. No. 13 William "Amnesiac" Barton (Hearthstone)- Moving on: Uzi

  • No. 6 Joe "LI Joe" Ciaramelli (Street Fighter V) vs. No. 11 Jason "Amaz" Chan (HS) - Moving on: LI Joe

  • No. 3 Danil "Dendi" Ishutin (Dota 2) vs. No. 14 Matthew "FormaL" Piper (Call of Duty) - Moving on: FormaL

  • No. 7 Hung "Karsa" Hau-Hsuan (LoL) vs. No. 10 Chai "Mushi" Yee Fung (Dota 2) - Moving on: Karsa

  • No. 2 Juan "Hungrybox" Debiedma (Melee) vs. No. 15 Francesco "Kuxir97" Cinquemani (Rocket League) - Moving on: Hungrybox

Inferno division: Lower left bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Gabriel "FalleN" Toledo (CS:GO) vs. No. 16 Michael "MichaelUdall" Udall (Heroes of the Storm) - Moving on: Fallen

  • No. 8 Gonzalo "ZeRo" Barrios (Super Smash Bros. for WiiU) vs. No. 9 Ryan "The Moon" Coker-Welch (Melee) - Moving on: ZeRo

  • No. 5 Emil "Magisk" Reif (CS:GO) vs. No. 12 Gong "Miro" Jin-hyuk (Overwatch) - Moving on: Magisk

  • No. 4 Lukas "gla1ve" Rossander (CS:GO) vs. No. 13 Johan "N0tail" Sundstein (Dota 2) - Moving on: N0tail

  • No. 6 Martin "Rekkles" Larsson (LoL) vs. No. 11 Lee "INnoVation" Shin-hyung (StarCraft II) - Moving on: INnoVation

  • No. 3 Song "Smeb" Kyung-ho (LoL) vs. No. 14 Janusz "Snax" Pogorzelski (CS:GO) - Moving on: Smeb

  • No. 7 Artour "Arteezy" Babaev (Dota 2) vs. No. 10 Danylo "Zeus" Teslenko (CS:GO) - Moving on: Arteezy

  • No. 2 Syed "Suma1L" Hassan (Dota 2) vs. No. 15 Brett "Naded" Leonard (Halo) - Moving on: Suma1L

Aiur division: Upper right bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Lee "Flash" Young-ho (SCBW) vs. No. 16 Eric "Problem" Wright (Madden) - Moving on: Flash

  • No. 8 Lee "Infiltration" Seon-woo (SFV) vs. No. 9 Daigo "The Beast" Umehara (SFV) - Moving on: Daigo

  • No. 5 Clement "Puppey" Ivanov (Dota 2) vs. No. 12 Timo "Taimou" Kettunen (Overwatch) - Moving on: Puppey

  • No. 4 Jason "ANTi" Bates (Smash WiiU) vs. No. 13 Artur "Nerchio" Bloch (SC2) - Moving on: ANTi

  • No. 6 Jacky "EternaLEnVy" Mao (Dota 2) vs. No. 11 Brandon "Seagull" Larned (Overwatch) - Moving on: EternaLEnVy

  • No. 3 Marcelo "coldzera" David (CS:GO) vs. No. 14 Olof "olofmeister" Kajbjer Gustafsson (CS:GO) - Moving on: olofmeister

  • No. 7 Lee "Duke" Ho-seong (LoL) vs.No. 10 Lee "Jaedong" Jae Dong (SCBW) - Moving on: Jaedong

  • No. 2 Zachary "Sneaky" Scuderi (LoL) vs. No. 15 Marius "gReazymeister" Ranheim (Rocket League) - Moving on: Sneaky

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Adam "Armada" Lindgren (Melee) vs. No. 16 Frank "Stiff" Sardoni Jr. (Madden) - Moving on: Armada

  • No. 8 Byun "ByuN" Hyun-woo (SC2) vs. No. 9 Kim "EscA" In-jae (OW) - Moving on: ByuN

  • No. 5 Kurtis "Aui_2000" Ling (Dota 2) vs. No. 12 Ben "Bance" Bance (COD) - Moving on: Bance

  • No. 4 Du "NuckleDu" Dang (SFV) vs. No. 13 Sasha "Scarlett" Hostyn (SC2) - Moving on: NuckleDu

  • No. 6 William "Leffen" Hjelte (Melee) vs. No. 11 Dominique "SonicFox" McLean (Mortal Kombat) - Moving on: Leffen

  • No. 3 Marcin "Jankos" Jankowski (LoL) vs. No. 14 Tony "Lethul" Campbell Jr. (Halo) - Moving on: Lethul

  • No. 7 Huang "Maple" Yi-tang (LoL) vs. Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski (CS:GO) - Moving on: pashaBiceps

  • No. 2 Lee "Faker" Sang-hyeok (LoL) vs. Spencer "Gorilla" Ealing (FIFA) - Moving on: Faker